Długość filmu ślubnego

O co chodzi z tą długością filmu ślubnego, czemu to tak teraz wygląda? Faktycznie mamy do czynienia na rynku z różnymi ofertami. Na przestrzeni lat zmieniały się one diametralnie, tak samo jak, potrzeby Par Młodych. Kiedyś funkcjonowały głównie filmy ślubne, które trwały  ponad dwie godziny i to był standard. Często czas był jednym z kluczowych czynników do wypełnienia wymagań oferty. Więcej czasu emisyjnego równało się większą ilością wspomnień. Mniej więcej taki był utarty schemat, który w rzeczywistości często się nie sprawdzał. Długie filmy ślubne dość często nie ukazywały upragnionych wspomnień w 100% :)

Zmieniające się trendy w branży filmów ślubnych

Ja postaram się podejść do tematu dosyć skrupulatnie, zastanowić się nad dzisiejszą sytuacją, przeanalizować ją i zaznaczyć miejsce Lada Moment Studio w tym wszystkim.Dzisiaj już praktycznie zupełnie odeszło się od "produkcji" dwugodzinnych, choć są poszczególne firmy, które jeszcze oferują taki produkt.  Wiąże się to jednak z tym, że jest to podyktowane ceną, firmy oferują taki film, bo myślą, że tak musi być i tylko dlatego są wybierani przez Pary Młode. Pary Młode natomiast, nie mając wystarczającego budżetu, wybierają akurat te produkcje. Powód jest jeszcze jeden: brak znajomości branży ślubnej, niektóre wybory to są przypadki, niektóre wybory są z polecenia.

Teledysk ślubny a film ślubny

Inną sytuacją jest tworzenie filmu ślubnego, który trwa ponad 60 minut oraz teledysku, który jest głównym motorem napędowym danej firmy, a sam film tylko produktem ubocznym, który często jest pomijany przez Pary Młode i oglądany jedynie przez starszą rodzinę (może kiedyś do niego wrócą, jednak nie będzie to wartościowa pamiątka).Musimy też wiedzieć o tym, że mając z tyłu głowy chęć zrealizowania filmu ponad 60-minunutowego oraz krótkiego teledysku, musimy wypracować pewien kompromis. Ten materiał "musi powstać", a nie zawsze będzie możliwość na szukanie nietypowych rozwiązań, odpowiedniego światła, innej narracji.

Długość filmu ślubnego – czy tylko ona decyduje o jakości filmów ślubnych?

Dalej przechodzimy do teledysków, które są zawsze elementem oferty oraz krótszych filmów, gdzie ich przedział czasowy jest naprawdę szeroki – od 15 minutowych filmów do 50 minutowych.Filmy te będą lepsze lub gorsze, w zależności od umiejętności operatorów danej firmy, świadomości marki , jaką ona prezentuje i to, z jakimi klientami pracuje. Każdy z nas jest inny – dla jednych ważne są elementy wizualne, dla innych pokład emocjonalny, jeszcze inni stawiają na muzykę, niektórzy przy wyborze odpowiedniej firmy zajmującej się tworzeniem filmów ślubnych balansują pomiędzy różnymi czynnikami, szukają kompromisów i najlepszych rozwiązań.Ja do przedstawienia naszego konkretnego punktu widzenia wrócę na końcu tekstu. Teraz chciałbym opowiedzieć o samych teledyskach. Są one ostatnio bardzo często wybieraną opcją i wcale nie jest to kwestia budżetu, który nie jest taki niski podczas ich tworzenia.  Teledyski jako samodzielne firmy również różnią się diametralnie od siebie. Osobiście uważam, że parom, które decydują się na taką opcje, zależy na samej esencji wspomnień. By oddać pewien klimat tego dnia, tego uczucia danego momentu. Na pewno decyzja ta powinna być w pełni świadoma, aby nie czuć się pokrzywdzonym z racji tego, że będziemy mieli krótką, nawet i ładną, wydmuszkę, ale bez emocji lub bez przekazania pewnego "klucza" tego dnia.Od przedstawienia naszej oferty pod względem długości filmu ślubnego, zacznę od tego, że na pewno nie realizujemy filmów, które trwają ponad godzinę. Stworzenie opowieści oraz przekazanie emocji, a zarazem wyprodukowanie spójnego obrazu przy takim metrażu jest niemożliwe – takie filmy to czysto wtórna, rzemieślnicza robota. U nas w głównym pakiecie przedziałem czasowym są filmy ślubne o długości od 15 do 30 minut. Posiadamy też inne pakiety, jednak chciałbym opisać ten powyższy.

Film ślubny to spójna opowieść

Tworząc filmy ślubne, zawsze staram się postawić na miejscu Pary Młodej. Myśleć o tym ,co kierowało ich wyborami, jak się czuli w danym momencie, które punkty dnia ślubu były dla nich najistotniejsze, co finalnie wyszło gorzej lub lepiej. Staram się wniknąć w ich relację z rodziną tego dnia i przez ten pryzmat opowiedzieć ten dzień. Finalnie ubrać go w dekoracje oraz elementy wizualne, które możemy spotkać na ich weselu. Dlatego też pracując z parami, wytworzyliśmy model filmu ślubnego, w którym taki przedział czasowy sprawdza się idealnie. Jesteśmy w stanie dotknąć w nim każdej istotnej rzeczy, a przy tym nie zgubić się w narracji oraz tempie całego filmu ślubnego. Długość takiego filmu pozwala wrócić do niego w każdym momencie i cieszyć się móc przezywając go na nowo.